بهترین خیابان‌های گرندبازار استانبول برای خرید

بهترین خیابان‌های گرندبازار استانبول برای خرید | گراند بازار استانبول یکی از بزرگترین بازارهای جهان است. برای یک گشت حرفه‌ای در بازار حتما به یک راهنما احتیاج دارید!

 

یکی از محبوب‌ترین تفریحات در ترکیه قدم زدن در گرند بازار استانبول ترکیه است. شما می‌توانید از شمال خیابان لانگ مارکت (اوزون چارشا جادِسی) در منطقه‌ی تاهتِکاله شروع کنید و به گُلدن هورن (شاخ طلایی) و همچنین بازار مصری «مخصوص ادویه‌جات» (میسیر چارشیسی) بروید.

در این مسیر شما می‌توانید مسجد زیبای رستم پاشا را، که در آن از بهترین سنگ‌های معماری استفاده شده است، مشاهده کنید. اما متأسفانه گردشگران کمی از این مکان بازدید می‌کنند.

5.CafeGardesh_R__stem_Pasha_Mosque

 

6.CafeGardesh_R__stem_Pasha_Mosque

به‌غیراز زمان صرف شده در گرند بازار یا بازار مصری، زمان قدم زدن شما می‌تواند بین نیم تا یک ساعت متغیر باشد. البته این زمان بستگی به مدت توقف و خرید شما در مغازه‌ها دارد. اگر توانایی پیاده‌روی طولانی را ندارید، این بازدید به شما توصیه نمی‌شود، چرا که با مشکلاتی نظیر شلوغی و ناهمواری مسیر و... نیز مواجه خواهید شد.

بهتر است قبل از حرکت به سمت مغازه‌ها، یک نسخه از راهنمای تور بازدید از بازار استانبول را به همراه داشته باشید.

باوجود این که گرند بازار و بازار مصری، به‌جز یکشنبه‌ها، همواره پر است از گردشگران و مردم محلی،99 درصد از جمعیتِ بازار محله‌ی تاهتِکاله را مردم محلی تشکیل می‌دهند، به همین دلیل این منطقه برای کسانی که می‌خواهند از شلوغی دوری کنند، مناسب‌تر است.

این مسیر به‌جز یکشنبه‌ها، که گرند بازار و بسیاری از مغازه‌های اطراف مسیر تعطیل هستند، برای بازدید بسیار مناسب است. هرچند بازار مصری، یکشنبه‌ها نیز باز است.

 

شروع بازدید از گرند بازار

در گرند بازار، از خیابان شمالی اصلی، به نام «یالاکچالار جادِسی»، که مخصوص فروشندگان دستمال‌گردن است، بازدید کنید و در آخر از دروازه‌ی «اّروجولِر کاپِسی» از بازار خارج شوید؛ به قدم زدن در یک خیابان کوتاه و باریک ادامه دهید تا به چارشا جادِسی (خیابان بازار) برسید که پر از مردم و وسایل نقلیه است.

 

چارشا جادِسی (خیابان بازار)

باوجود اینکه در بالای خیابان، نام «چارشه جادِسی» دیده می‌شود، جلوتر نام «اُزون چارشه جادِسی» را می‌بینید. (در نقشه‌ی گوگل، نام این خیابان، «اُزون چارشه جادِسی» ثبت شده است).

این خیابان پر است از باربرانی که بارهای سنگین حمل می‌کنند، ماشین‌های مخصوص حمل بار و فروشندگانی که مهره، سلاح گرم، چمدان، وسایل تزیینی مسجد و... می‌فروشند.

از محبوب‌ترین فروشگاه‌های کمربند مردانه، فروشگاه کمربند مردانه‌ی D.Ç.K. (قسمت غربی خیابان، پلاک 17) است که اجناس باکیفیت، قیمت‌های منصفانه و کارکنان خوش برخوردی دارد.

 

خیابان لانگ مارکت (اوزون چارشه جادِسی)

1.CafeGardesh_Longmarket

به مسیر مستقیم خود در خیابان چارشه جادِسی ادامه دهید تا به اوزون چارشه جادِسی برسید. این خیابان پر است از مغازه‌هایی که وسایل چوبی، لوازم آشپزخانه، لباس‌های نو و دست‌دوم، اسباب‌بازی، تخته‌نرد و بسیاری اجناس دیگر، می‌فروشند.

خیابان اوزون چارشه جادِسی را تا آخر ادامه دهید تا به مسجد کوچک و چشم‌نواز رستم پاشا، که تعداد کمی از گردشگران از آن بازدید می‌کنند، برسید. این مسجد در سال 1561 به دستِ رستم پاشا، وزیر سلطان سلیمان، که بهترین دوست و پسرخوانده‌ی او نیز بود، تأسیس شد. کاشی‌های رنگی داخل مسجد،‌ زیبایی چشمگیری به آن بخشیده است. این مسجد را از دست ندهید!

ممکن است در ابتدا متوجه مسجد نشوید. این ساختمان در شمال شرقی انتهای خیابان اوزون چارشه جادِسی قرار دارد. راهروی ورودی به پله‌های مسجد در سمت چپ قرار دارد. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، از هرکسی بپرسید «رِوز تِم پاشا؟»، مسیر را به شما نشان خواهد داد.

پس از بازدید از مسجد خارج شوید و به سمت چپ (شرق) بروید. (اگر از سمت خیابان اوزون چارشه جادِسی آمدید، به سمت راست (شرق) بروید) و از خیابان حَصیرجولاش جادِسی (خیابان بافندگان حصیر) که محل فروش قهوه، چای، ظروف فلزی، کاغذ، میوه‌های خشک‌شده، غلات، ادویه‌جات و ...است، بازدید کنید.

 

بازار مصری (مخصوص ادویه‌جات)

4.CafeGardesh_Egyptian__Spice__Bazaar

3.CafeGardesh_Egyptian__Spice__Bazaar

در مدت کمی به بازار مصری (میسیر چارشیسی، که به بازار ادویه‌جات نیز معروف است) می‌رسید. در این خیابان غالباً مغازه‌های توریستی و جواهرآلات وجود دارد، اما همچنان بسیاری از مغازه‌ها به فروش میوه‌های خشک‌شده، غلات، چای، ادویه‌جات و داروهای طبیعی می‌پردازند.

در کنار مسجد جدید (یِه نی جامی)، مغازه‌هایی برای خرید دانه، تجهیزات باغبانی، پرنده‌های زینتی و... وجود دارد؛ این بازار همیشه، حتی یکشنبه‌ها فعال است.

 

9.CafeGardesh_yeni_cami

از یِه نی جامی (مسجد جدید)، واقع در جنوب پل گالاتا بازدید کنید. این مسجد بزرگ امپراتوری، در سال 1597 به دستِ مادرِ سلطان محمد سوم بنیان‌گذاری شد و با تلاشِ ملکه‌ی مادرِ دیگری، تورهان حتیجه، در سال 1663 تکمیل شد.

یِه نی جامی و بازار مصری و پل گالاتا در «ایمین اونُو» واقع شده‌اند. این پل به سمت شمال ادامه دارد و با عبور از گّلدن هورن، به «بِیّولدّو» می‌رود. کشتی‌های مسافربری از اسکله‌ی ایمین اونُو به آسیا و تنگه‌ی بُسفر می‌روند. خطوط تراموا شما را به سلطان احمد برمی‌گردانند، یا از روی پل گالاتا به سمت کاراکوی و تونل، به سمت خیابان استقلال می‌برند. همچنین شما می‌توانید از کنار تنگه‌ی بسفر (در بخش اروپایی استانبول) به‌وسیله‌ی تراموا به مسیر خود ادامه دهید تا به کاباتاش برسید.

لیست کاملی از را ببینید!


ترجمه و ویرایش:

مطالب پرطرفدار

۳ سال پیش
کافه گردش

پارک جنگلی بابل کنار (بزچفت)...

معرفیدر شهر بابل چند سالی است که از هر کس نام و نشان یک پارک تفریحی را جویا می‌شوید بی‌هیچ درنگی نام...
۱ سال پیش
دیجیاتو (Digiato)

راهنمای پیدا کردن رمز تمامی گاو صندوق‌ها و قفل‌های Resident Evil ۲...

بعد از ۷ راهنمایی قبلی که در آن به آموزش ارتقای سلاح‌ها گرفته تا نحوه ترکیب باروت‌ها و گیاه‌ها پرداخ...
۲ سال پیش
دیجیاتو (Digiato)

علائم ۷۲۰p، ۱۰۸۰i و ۴K در نمایشگرها چه معنایی دارند؟...

حتماً بارها علائم ۱۰۸۰p، ۱۰۸۰iیا ۴K و امثال آن را در برچسب خصوصیات تلویزیون ها و مانیتورها یا در منو...