متفاوت ترین مقاصد پاییزی در ایران

راهنمای سفرهای پاییزی| اگر فقط یک‌بار هم‌سفر پاییز شوید، دیگر فصل سفرتان تنها تابستان و مقصدتان تنها شمال کشور نخواهد بود. درنگ کنید. فصل رنگ و برگ شمارا دست‌خالی رها نخواهد کرد.

وقتش رسیده که دل به جاده بزنید و فراموش نکنید که مقاصد پاییزی ایران آماده‌اند که چشم‌نوازتان باشند. اگر فقط یک‌بار هم‌سفر پاییز شوید، دیگر هیچ‌وقت لحظهٔ نوازش نسیم پاییز را، در آرام شب پرستاره کویر، لحظهٔ هم‌سفره شدن با عشایر بختیاری و زمانی که در آب‌های گرم چشمه‌های معدنی غوطه‌ور هستید، از یاد نخواهید برد. دیگر فصل سفرتان تنها تابستان و مقصدتان تنها شمال کشور نخواهد بود.

تابستان که باشد مردم تعطیلات آخر هفته را بی‌معطلی روانهٔ دشت و دریا و جای خنک می‌شوند. اما در پاییز! وقتی آب‌وهوا ساز مخالف می‌زند و رنگ‌ها در رقابت‌اند، خانه‌نشینی را برمی‌گزینند! فقط دو ماه دیگر سوروسات پاییز به راه است. درنگ کنید. فصل رنگ و برگ و رعد شمارا دست‌خالی رها نخواهد کرد.
«باز فت»؛ بهار، تابستان و زمستان بی‌نظیری دارد اما پاییزش چیز دیگری ست...

بازفت

بازفت، بهشتی که سرچشمهٔ رودهاست، خانهٔ عشایر است و مقصد سالانهٔ گردشگران! اگر امروز بتوانم تمام زیبایی چشم‌نوازی را که در آفرینش پاییز این خطه رقم خورده، برایتان تعریف کنم، بی‌شک شما فردا راهی بازفت خواهید بود.

عشایر در کوهرنگ

 سرچشمهٔ رودهای فلات مرکزی و جنوب ایران شهری به نام بازفت است. دیار چهارمحال بختیاری، و شهرستان کوهرنگ. لباسی که بر تن کوه و دره شده پر زرق و برق‌تر از این است که توصیفش در کلمات بگنجد.

از بلندای زاگرس تا کنارهٔ زاینده‌رود، رنگ‌های زرد و قرمز و سبز و آبی صف کشیده‌اند. هر صبح که چشم به روی کوهستان باز کنی نوبت یکی از رنگ‌هاست که دلبری کند از من و شمای شهرنشین. البته ناگفته نماند اینجا هم، شهر است اما شاید شهر شاعرانگی!

«تاراز» نام جاده‌ای که شروعش بازفت است و انتهایش به بادامستان‌های بهشت ختم می‌شود. چشمه‌سارانی که بی‌دغدغه زیر سایهٔ درختان تنومند جاری‌اند. رودهای خنک و خروشان در کنار آب‌های معدنی گرم، آسمان یکرنگ در کنار یک درهٔ رنگارنگ.

توریست

بام اینجا زاگرس و آبش رودهای بازفت، زاینده‌رود و کارون است. مردمش عشایر، تبارشان بختیاری و راهش ییلاقی و قشلاقی است. کانونش «پهنوس» و میهمان‌پذیرشان چادر است. امکاناتش چشمه‌های خودجوش سرد و گرم جاری در دره، چشمه‌های بنام آبسرده، گردو، پنجره دید و آب شوره است! صنایعش دست‌ساز، سوغاتش لبنیات و ورزش این خطه کوهنوردی و صخره‌نوردی و اسب‌سواری است.

به بازفت؛ در بهار و تابستان و زمستان سفر کنید، اما بازهم می‌گویم، پاییزش چیز دیگری ست...

نایبند1

روستای کویری نایبند

همهٔ دوستانم تصمیم گرفته بودند آخر هفته پاییزی‌شان را در جشن برگ‌ریزان جنگل شرکت کنند. اما من از سال قبل به ماسولهٔ کویری ایران با میزبانی ستاره‌ها دعوت شده بودم. سال قبل وقتی تصویری از کویر طبس و روستای نایبند در فصل پاییز را دیدم که دیگر پاییز رفته بود. مدت‌ها بود که منتظر پاییز و سفر به کویر بودم. آن هم کویری در روستایی که روزها چرخ زدن بین عطر خانه‌های کاه‌گلی هوای معتدلش را مطبوع‌تر می‌کند و شب‌ها بدون سوز سرد با ستاره‌ها هم‌قدم می‌شوی. به‌این‌ترتیب جنوب شهرستان طبس، دامنهٔ کوه‌های نایبند، روستای تاریخی نایبند، ماسولهٔ کویری ایران، مقصد پاییزی من شد. نزدیک که شدم چشم‌انداز درختان نخلی که حافظان آنجا بودند خبر از اقلیم کویری آنجا ‌داد. به روستا که رسیدم دلیل نام‌گذاری‌اش را متوجه شدم. ماسوله ی کویری! خانه‌ها سوار بر کول هم بودند، زنی از پلکان گِلی خانه‌اش بالا ‌رفت و لحظه‌ای بعد از دل خانهٔ همسایه بیرون ‌آمد.

زن

 مشغول قدم زدن در کوچه‌های سرپوشیده و شیب‌دار شدم، بوی نان تنوری و کاه‌گل آدرس سرراستی بود برای میهمان شدن سر سفرهٔ مردم مهمان‌نواز نایبند. در حال قدم زدن بودم که چند گردشگر خارجی را دیدم که روی سکوهای معروف این شهر در کوچه و بین محلی‌ها نشسته بودند. کوچه‌های سرپوشیده این روستا بسیار موردتوجه گردشگران خارجی بود و پشت سر هم عکس می‌گرفتند.

طبس

آن‌قدر تماشای این خانه‌ها و ساکنینش برایم لذت‌بخش بود که فراموش کردم چیزی به جشن ستاره‌ها نمانده است. به اصرار یکی از ساکنین خون گرم، میهمان خانه‌اش شدم. من نمی‌توانم برایتان در قالب کلمه، از چراغانی و آرامش شب این کویر چیزی بگویم. فقط به کسانی که هنوز وقتی اسم می‌آید به یاد کویری بی آب‌وعلف می‌افتند توصیه می‌کنم بی‌انصافی را کنار بگذراند و به کویر بکر کشورمان سری بزنند آن‌هم در پاییز.

چشمه

درست است که در این روزهای پاییزی فقط عکسی از شب کویر طبس مرا به آنجا کشیده بود اما پیاده‌روی در دره مرتضی علی، راه رفتن در چشمه‌های آبگرم طبیعی داخل دره، بازدید از آبگرم دیگ رستم و آبتنی در آن، گشت‌وگذار در میان باغات مرکبات و عکاسی از نخلستان‌های خرما مرا چند روزی میهمان طبسی‌های نازنین کرد. البته جالب است بدانید به هرکدام از این مکان‌های تاریخی و دیدنی که سر می‌زدم گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را می‌دیدم که در حال بازدید، تفریح و عکاسی بودند.

ناگفته نماند مقصد پاییزی سفر بعدی من بازهم کویری در ایران است.

محلات

چشمه های آب گرم محلات

بعضی‌ها فکر می‌کنند که آب‌های گرم مخصوص معالجه امراض هستند. اما من به شما پیشنهاد می‌کنم در همین روزهای پاییزی که هوا سردتر می‌شود در اولین فرصت مقصدتان یکی از آب‌های گرم باشد. چشمه‌هایی که تمام جان کوه و آب‌های زیرزمینی را بیرون می‌کشند و آرام و پاک لذت آرامش و شفا را به شما تعارف می‌کنند.

شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم نام مأمن‌های گرمی است که شمارا در یک صبح پاییزی فرامی‌خواند. چشمه‌های «آبگرم محلات» روستایی که خانهٔ این چشمه‌هاست و در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات واقع‌شده، ازنظر ترکیبات شیمیایی به چشمه‌های معدنی سولفاته کلسیک "بان یردوبیگور" فرانسه شبیه است.

اب گرم

چشمه‌های باستانی محلات از معدود آب‌های گرم معدنی است در سراسر جهان که فاقد بوی نامطبوع می‌باشد. در میان این‌ها، چشمه حکیم دمای کمتری نسبت به چشمه‌های دیگر دارد. اگر خدای‌نکرده بیمار هستید فصل پاییز فصل مناسبی است برای اینکه به شهر سلامتی سفر کنید و طیف وسیعی از امراض را به آب روان بسپارید. اما در همین موقع خوب حواستان را جمع کنید که مبادا عطر گلستان‌های محلات شمارا بی‌حواس کند. بله، این سفر پاییزی نه‌تنها جسم و جان بلکه روح و روان شمارا نیز قوت می‌بخشد. به گلزارهای خوش عطر و نقش محلات سری بزنید و با خود سوغاتی جز سلامتی به خانه ببرید. آب‌های حاوی سدیم، گل‌های چشمه‌های گوگردی، جلبک‌ها و باکتری‌های موجود در گل کاربرد اثرات چشمگیری بر سلامت پوست بدن و درمان بیماری‌هایی از قبیل روماتیسم، کبدی، امراض مفصلی و ماهیچه‌ای، نقرس و کنترل وزن دارند.

توریست محلاتی

هرساله گردشگران بسیاری محلات را برای مقصد پاییزی و زمستانی خود انتخاب می‌کنند. آن‌ها به سلیقه خود در هتل، مهمان‌پذیر یا خانه‌ها و اتاق‌های روستایی منطقه چند روزی اقامت می‌کنند و علاوه بر بهره‌مندی از آب‌های گرم به بازدید روستای باستانی خورهه محلات نیز می‌روند.

چشمه‌های آبگرم محلات به‌واسطه مرغوبیت کم‌نظیر آب و خواص درمانی قابل‌توجهی که دارند، از دیرباز موردتوجه ایرانیان بوده و این شهر زیبا را در ردیف یکی از سرمایه‌های ملی و طبیعی کشور قرار داده است.

نگارش: عاطفه ساده

 

مطالب پرطرفدار

۳ سال پیش
کافه گردش

پارک جنگلی بابل کنار (بزچفت)...

معرفیدر شهر بابل چند سالی است که از هر کس نام و نشان یک پارک تفریحی را جویا می‌شوید بی‌هیچ درنگی نام...
۱ سال پیش
دیجیاتو (Digiato)

راهنمای پیدا کردن رمز تمامی گاو صندوق‌ها و قفل‌های Resident Evil ۲...

بعد از ۷ راهنمایی قبلی که در آن به آموزش ارتقای سلاح‌ها گرفته تا نحوه ترکیب باروت‌ها و گیاه‌ها پرداخ...
۲ سال پیش
دیجیاتو (Digiato)

علائم ۷۲۰p، ۱۰۸۰i و ۴K در نمایشگرها چه معنایی دارند؟...

حتماً بارها علائم ۱۰۸۰p، ۱۰۸۰iیا ۴K و امثال آن را در برچسب خصوصیات تلویزیون ها و مانیتورها یا در منو...