سرمایه اجتماعی

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، ذوق‌زده از حوادث اخیر در اظهاراتی مداخله‌جویانه همبستگی کامل خود را با اعتراضات اعلام می‌کند و حتی پیشنهاد می‌دهد که پرونده ایران در شورای امنیت مطرح شود و اگر در آنجا به جایی نرسید در مجمع عمومی...

روزنامه اطلاعات در یادداشتی به قلم فتح الله آملی، نوشت: رئیس جمهور فرانسه با رئیس جمهور ایران تماس می‌گیرد و اظهار ناراحتی و نگرانی می‌کند و سفر وزیر امور خارجه این کشور به تعویق می‌افتد. روزنامه‌های عربستانی هم در کنار مطبوعات فرانسوی تمامی همّت خود را برای انعکاس رویدادهای ایران به کار می‌گیرند و البته بسیار منتظر و مشتاق بودند که اتفاقی بیفتد و میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها بریزند و جمهوری اسلامی را ساقط کنند.

برای آنها اینکه خدای ناکرده بعد چه بر سر این مردم و این کشور و حال و روزش می‌آید در اولویّت نیست و اصلاً مهم هم نیست و گمان کرده‌اند که مردم نیز به عاقبت کار توجه ندارند و خیر و صلاح خویش را نمی‌دانند. اما اتفاقاً مردم با وجود همه گرفتاری‌ها، مشکلات و گلایه‌ها و اعتراض‌هایی که دارند بسیار هوشیارانه می‌دانند که اگر با نقشه راه حضرات مسیرشان را تعیین کنند به کجا می‌روند و نیز می‌دانند که نباید هیچ قرابتی با حرکت‌های براندازانه پیدا کنند و در وقت مقتضی به دشمنان این ملت و مملکت چگونه پاسخ بدهند. این قضایا اتفاقاً میزان و چرایی دشمنی آنان را بیشتر از همیشه نشان داد.

از آغاز هم مشخص بود که انجام این کار چیست و بخصوص آنکه بدانیم به این بهانه رئیس جمهور معلوم‌الحال ایالات متحده که آبرویی برای خویش حتی در میان روشنفکران و اکثریت مردم کشورش نگذاشته، بیشترین توئیت را طی این چند روز در مقام مداخله در امور ایران منتشر کرده و سناتورهای تندروی جمهوریخواه هم از تحریم‌های جدید علیه ایران سخن گفتند و هم فهمیدند که چه نسبتی بین دوستی‌های خاله خرسه آنان با گسترده‌تر کردن تحریم‌هایشان علیه کشور برقرار است. مردم ما باز هم نشان داده و می‌دهند که در زیر چتر همین انقلاب و نظام خواستار اصلاح امور خویشند و چشم به فرمایشات بیگانگان ندوخته‌اند! اما آیا این سخن بدین معنی است که می‌توان همه معترضان حتی آنان که دست به خشونت و تخریب نزدند را فتنه‌گر و عامل بیگانه و سرسپرده و مزدور خواند؟

آیا بدین معناست که این تشنجّات می‌تواند بهانه‌ای برای ایجاد تصلّب سیاسی یا امنیّتی باشد؟ و آیا به این معناست که مردم از شرایط اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی موجود گلایه‌ای ندارند و لذا می‌توان به شرایط موجود اکتفا کرد؟ و نسبت به مطالبات آنان بی‌توجه؟ بی‌تردید این یک اشتباه جبران‌ناپذیر است. نه آنها که می‌گویند بیشتر مطالبات جامعه سیاسی یا اجتماعی است تحلیل درستی از جامعه دارند و نه آنها که گمان دارند تمامی مطالبات مردم صرفاً اقتصادی است و آن هم اعتراض به ناکارآمدی دولت و نه همه نقش آفرینان در اقتصاد کشور:

مطالبات جامعه 80 میلیونی ایران از نظام اسلامی قدر مسلم دایره‌ای فراتر از این فهرست محدود دارد هر چند بیش از همه و مهم‌تر از همه اقتصاد و معیشت آنهاست و در اولویت‌ نخست مطالبات اکثریت جامعه قرار دارد. برای شناخت بهتر و دقیق‌تر نوع و جنس این مطالبات و نحوه و روش برآوری آنها اتفاقاً نیازمند گفتمان‌سازی و بهترسازی و بسط و توسعه آزادی‌های مصرح در قانون اساسی از جمله ایجاد بهتر بیان نقدها و اعتراضات مدنی و قانونی در هر سطحی هستیم و گمان نبریم که میثاق ملت با انقلاب و نظام یک طرفه و همیشگی و جاودانه است.

همه ارکان نظام باید شرایط امروز کشور را دریابند و به نقش سرمایه اجتماعی در حل بحران‌های دشواری که به ویژه در مسائل اقتصادی با آن روبرو هستیم پی ببرند و به این اجماع برسند که هیچ دولتی در این کشور به تنهایی و بدون کمک و همیاری همه نقش آفرینان و تصمیم‌سازان و ذی مدخلان در اقتصاد و سیاست و امنیت قادر به برون رفت از این بحران نیست. همه قوا باید کمک کنند و بیش از همه خود دولت باید به خودش و جامعه کمک کند.

همه دستگاه‌های امنیتی و نظامی و همه نهادها و ارگان‌های حکومتی باید همه داشته‌ها و نفوذ و سرمایه‌هایشان را پای کار بیاورند و این هم کافی نیست تا زمانی که سرمایه اجتماعی و اعتماد آسیب دیده مردم و ملت که سرمایه‌ای لایزال است به این ظرفیت افزوده شود. یادمان باشد قلدران و مستکبران زورگوی عالم و نوچه‌های ریز و درشت آنان تهدیدی بزرگ برای کشور و نظام به حساب نمی‌آیند؛ آسیب دیدن اعتماد و از دست رفتن سرمایه اجتماعی بزرگ‌ترین خطر است. به این نکته خوب توجه کنیم. همه توجه کنیم.

*منبع:روزنامه اطلاعات،1396،10،16
**گروه اطلاع رسانی،1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

مطالب پرطرفدار

۲ سال پیش
کافه گردش

پارک جنگلی بابل کنار (بزچفت)...

معرفیدر شهر بابل چند سالی است که از هر کس نام و نشان یک پارک تفریحی را جویا می‌شوید بی‌هیچ درنگی نام...
۱ سال پیش
دیجیاتو (Digiato)

راهنمای پیدا کردن رمز تمامی گاو صندوق‌ها و قفل‌های Resident Evil ۲...

بعد از ۷ راهنمایی قبلی که در آن به آموزش ارتقای سلاح‌ها گرفته تا نحوه ترکیب باروت‌ها و گیاه‌ها پرداخ...
۲ سال پیش
دیجیاتو (Digiato)

علائم ۷۲۰p، ۱۰۸۰i و ۴K در نمایشگرها چه معنایی دارند؟...

حتماً بارها علائم ۱۰۸۰p، ۱۰۸۰iیا ۴K و امثال آن را در برچسب خصوصیات تلویزیون ها و مانیتورها یا در منو...