دشت سوسن ایذه

معرفیدشت سوسن منطقه‌ای است سرشار از تمام زیبایی‌های طبیعی و اجتماعی که در ۳۷ کیلومتری شهر ایذه در خوزستان قرار دارد. طبیعتی متفاوت و منحصر به فرد که در نوروز هر گردشگر طبیعت دوستی را به وجد می‌آورد. دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که...

معرفی

دشت سوسن منطقه‌ای است سرشار از تمام زیبایی‌های طبیعی و اجتماعی که در ۳۷ کیلومتری شهر ایذه در خوزستان قرار دارد. طبیعتی متفاوت و منحصر به فرد که در نوروز هر گردشگر طبیعت دوستی را به وجد می‌آورد. دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که رود خروشان کارون آن را به دو نیم تقسیم کرده است. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم کرده است.

در اطراف کارون یا روستاها در مکان‌هایی که برای مردم محلی و زمین‌های کشاورزی مزاحمتی نباشد، امکان کمپینگ وجود دارد که توصیه می‌شود با راهنمایی خواستن از مردم محلی، بهترین مکان برای کمپینگ یا اتاقی برای اسکان بیابید. در روستاهای دشت سوسن، فروشگاه یا مغازه وجود ندارد؛ ولی با وجود آب چشمه که از طریق لوله‌کشی به روستاها آورده شده، مشکلی برای تامین آب وجود ندارد.

تاریخچه

«هنری لایارد»، جهانگرد و باستان‌شناس بریتانیایی، درباره این منطقه می‌گوید در دو طرف رود، نشانه‌هایی از یک جاده سنگفرش قدیمی دیده و اینکه بدون شک به همان جاده‌ای که در دره شوش دیده بود، ارتباط پیدا می‌کرده است. این جاده معروف به اتابکی بوده ولی بایستی خیلی پیش از اتابکان احداث شده باشد. احتمالاً ویرانه‌های این جاده، بقایا و آثار یک شاهراه بزرگ قدیمی است که از زمان داریوش احداث شده و دره شوش را به پرسپولیس مربوط می‌ساخته است.

چرا برویم

 • پیاده‌روی در دشت سوسن و رفتن به لب رود کارون
 • قایق سواری در دریاچه سد کارون
 • بازدید از جزایر دریاچه سد کارون

کی برویم ؟

 • هر روز در همه‌ی ساعت‌ها؛ اما از بهمن ماه تا خرداد ماه، زیبایی خاصی دارد و بازدید می‌تواند یک روز کامل را در بر بگیرد.

کجاست ؟

ایران، خوزستان، ایذه
نشانی:
دشت سوسن در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد.

چطور برویم

برای رسیدن به این منطقه زیبا، پس از عبور از جاده خروجی ایذه به سمت شمال و گذشتن از پیان و تاکوتر، به یک دوراهی می‌رسید که سمت راست به سمت سوسن و سمت چپ شما را به سمت منطقه گلزار و بارگاه امامزاده سلطان ابراهیم در جوار دریاچه سد شهید عباسپور (سد کارون یک) می‌رساند. با رهسپار شدن به سمت سوسن، از روستای «کَشگِلی» (یا به گفته محلی‌ها کفش گلی) عبور کرده و پس از طی 5 کیلومتر، به دوراهی دیگری می‌رسید که هریک شما را به طرفین دشت سوسن راهنمایی می‌کند.

برای رسیدن به شمالی‌ترین و آخرین بخش دشت سوسن که در واقع دشت تمام شده و تنگه و رود کارون شکل می گیرد می‌بایست از مسیر سمت چپ به سمت روستای ده شیخ راهی شده و برای عبور از عرض رودخانه سوار قایق شد.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی
دشت سوسن هزینه‌ی ورودی ندارد.

دانستنی ها

  مطالب پرطرفدار

  ۲ سال پیش
  کافه گردش

  پارک جنگلی بابل کنار (بزچفت)...

  معرفیدر شهر بابل چند سالی است که از هر کس نام و نشان یک پارک تفریحی را جویا می‌شوید بی‌هیچ درنگی نام...
  ۱ سال پیش
  دیجیاتو (Digiato)

  راهنمای پیدا کردن رمز تمامی گاو صندوق‌ها و قفل‌های Resident Evil ۲...

  بعد از ۷ راهنمایی قبلی که در آن به آموزش ارتقای سلاح‌ها گرفته تا نحوه ترکیب باروت‌ها و گیاه‌ها پرداخ...
  ۲ سال پیش
  دیجیاتو (Digiato)

  علائم ۷۲۰p، ۱۰۸۰i و ۴K در نمایشگرها چه معنایی دارند؟...

  حتماً بارها علائم ۱۰۸۰p، ۱۰۸۰iیا ۴K و امثال آن را در برچسب خصوصیات تلویزیون ها و مانیتورها یا در منو...