برخی از کشورها می‌توانند به واردات نفت ایران ادامه دهند

مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد برخی از کشور‌هایی که در آبان ماه گذشته معافیت تحریمی برای واردات نفت ایران دریافت کردند، همچنان می‌توانند به واردات نفت این کشور ادامه دهند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل از وال استریت ژورنال،برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه اعلام کرد برخی از کشور‌هایی که در ماه نوامبر (آبان گذشته) معافیت تحریمی برایواردات نفت ایران دریافت کردند می‌توانند همچنان به صورت محدود به واردات نفت ایران ادامه دهند.

بنا به گزارش وال استریت ژورنال، هوک بدون اشاره به نام این کشورها در این‌باره تصریح کرد کشورهایی که هنوز به سقف تعیین‌شده از طرف آمریکا برای واردات نفت ایران نزدیک نشده‌اند، می‌توانند تا زمان رسیدن به میزان موردنظر به واردات نفت ایران ادامه دهند.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال گذشته به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران را به راه خواهد انداخت تا صادرات نفت تهران را به صفر برساند و آن را مجبور کند بار دیگر به میز مذاکره بیاد تا «توافق بهتری» برای آمریکا رقم بخورد.

اما در آبان‌ماه گذشته و موعد برگشت تحریم‌های اصلی علی‌رغم تبلیغات رسانه‌ای سنگین برای صفر کردن صادرات نفت ایران، واشنگتن معافیت‌هایی را به مدت شش ماه برای هشت کشور واردکننده نفت و انرژی از ایران از جمله هند، چین و کره جنوبی صادر کرد. با این حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اوایل اردیبهشت ماه و ۱۰ روز پیش از پایان رسمی این دوره شش ماهه تأکید کرد واشنگتن از این پس هیچ معافیت تحریمی برای خرید نفت ایران را تمدید نمی‌کند. 

کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان هشت کشوری بودند که آمریکا مجبور شد به آنها اجازه دهد به مدت ۶ ماه از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شوند.

اظهارات امروز برایان هوک و عقب‌نشینی دوباره آمریکا از ادعای صفر کردن صادرات نفت ایران بار دیگر درستی تحلیل کارشناسان و ناظران بین‌المللی را ثابت کرد که تأکید داشتند ادعای صفر کردن واردات نفت ایران امری غیرممکن است.

برایان هوک روز پنج‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: «وقتی کشورها به سقف تعیین‌شده در مذاکرات (گذشته برای خرید نفت ایران) رسیدند...پس از آن در صورت ادامه واردات نفت ایران هدف تحریم‌های آمریکا قرار خواهند گرفت».

وی همچنین افزود: «ما هر تلاشی برای واردات نفت ایران، فراتر از میزانی که در بازه زمانی نوامبر تا مه (آبان تا اردیبهشت) مذاکره شده، تحت تحریم قرار خواهیم داد».

 

مطالب پرطرفدار

۲۰ ساعت پیش
خبرگزاری ایلنا

همراه اول حامی ۲۰۰۰ کودک طرح محسنین...

تفاهم‌نامه همکاری بین همراه اول و کمیته امداد امام خمینی(ره) در ایام دهه امامت و ولایت امضاء و اپرات...
۲۱ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

بهره گیری از توان کمیته های اربعین در مدیریت بحران ها...

اهم اقدامات حوزه معاونت امنیتی و انتظامی در دولت های یازدهم و دوازدهم منتشر شد....
۱۹ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

نتایج نمایندگان ایران در روز پنجم المپیک/ شکست در ۷ رشته...

ورزشکاران ایران در پنجمین روز از بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در ۷ رشته مسابقه دادند و در تمامی رشته‌ه...