حمله هکرهای روسیه و چین به آژانس دارویی اروپا با هدف سرقت اسناد واکسن کرونا

یک روزنامه هلندی با انتشار گزارشی مدعی شد دولت روسیه و چین پشت پرده حمله سایبری به آژانس دارویی اروپا با هدف سرقت اسناد واکسن کرونا بوده‌اند.

یک روزنامه هلندی با انتشار گزارشی مدعی شد دولت روسیه و چین پشت پرده حمله سایبری به آژانس دارویی اروپا با هدف سرقت اسناد واکسن کرونا بوده‌اند.

تلاش هکرها برای سرقت اسناد واکسن کرونا همچنان ادامه دارد. به گزارش روزنامه De Volkskrant هلند و به نقل از ، هکرهای وابسته به دولت چین و روسیه، دسامبر ۲۰۲۰ به آژانس دارویی اروپا (EMA) حمله سایبری انجام داده و برخی اسناد مربوط به واکسن کرونا و شیوه‌های درمان آن را سرقت کرده‌اند.

رویترز اشاره می‌کند که هکرهای روس بیش از یک ماه به سیستم‌ها دسترسی داشته و به دنبال باخبر شدن از کشورهای خرید کننده واکسن کرونا فایزر/بایوان‌تک و حجم سفارشات بوده‌اند. در ادامه گزارش نوشته شده که هکرهای چینی در نیمه نخست سال ۲۰۲۰، یعنی در اوایل همه گیری ویروس کرونا، آژانس یاد شده را هدف قرار داده‌اند و در ادامه هکرهای روس وارد عمل شده‌اند.

ساختمان آژانس دارویی اروپا در آمستردام هلند.

آژانس دارویی اروپا دسامبر ۲۰۲۰ نفوذ به سیستم‌های خود را فاش کرد، اما سخنی از هکرها یا انگیزه‌های آنان به میان نیاورد. این آژانس تأکید کرد که بررسی‌ها همچنان ادامه دارند، اما از صحبت کردن در مورد هکرها خودداری نمود.

روسیه و چین طبق روال گذشته و با وجود اسناد مستحکم، هرگونه دست داشتن در حملات سایبری به منظور سرقت تحقیقات مربوط به کرونا را رد کرده‌اند. البته در صورت دست داشتن این دو کشور در حمله جدید، نباید چندان تعجب کرد. روسیه و چین سابقه‌ای طولانی در سازماندهی حملات هکی دارند و هر دو کشور از واکسن کرونا خود که به ترتیب اسپوتنیک V و سینووک نام دارد، به دنبال سوءاستفاده اقتصادی و تأثیرگذاری سیاسی استفاده کرده‌اند.

در حال حاضر انگیزه دقیق روسیه و چین از حمله سایبری به آژانس دارویی اروپا مشخص نیست، اما می‌توان با استفاده از اسناد بدست آمده کشورهایی که برای تهیه واکسن کرونا مستاصل هستند را شناسایی و از نیاز آن‌ها برای فروش واکسن خود سوءاستفاده کرد.

مطالب پرطرفدار

۱ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

تاریخ برگزاری یک آزمون دوره دکتری دندانپزشکی تغییر کرد...

تاریخ اجرای آیین نامه آزمون صلاحیت بالینی دوره دکتری عمومی دندانپزشکی از نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-...
۴ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

ویدئو / از اخبار مذاکرات برجام تا سفر نخست‌وزیر کره به ایران...

در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی تازه از نشست کمیسیون احیای برجام، سفر نخست‌وزیر ...
۴ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

معرفی داروی جدید از جفت انسان برای درمان وزوز گوش/بهبود آستانه شنوایی در بیماران کم‌شنوا...

گروهی از محققان کشور با همکاری پژوهشگران کشورهای روسیه و آلمان پروژه تحقیقاتی برای درمان "وزوز" گوش ...