روسیا الیوم: تهران از دستاورد‌های هسته‌ای به عنوان اهرم فشار در مذاکرات استفاده می‌کند

ایران در حالی مذاکرات برجامی را ادامه می‌دهد که ضمن رونمایی از دستاورد‌های هسته‌ای جدید خود قصد دارد از آن به عنوان اهرم فشاری در نشست وین استفاده کند.

ایران در حالی مذاکرات برجامی را ادامه می‌دهد که ضمن رونمایی از دستاورد‌های هسته‌ای جدید خود قصد دارد از آن به عنوان اهرم فشاری در نشست وین استفاده کند.

به گزارش ، شبکه روسیا الیوم در مطلبی نوشت: ایران در حالی مذاکرات هسته‌ای خود را در وین ادامه می‌دهد که از دستاورد‌های هسته‌ای جدید خود رونمایی کرده است و به احتمال زیاد در پی آن است تا از آن به عنوان اهرم فشاری در این مذاکرات استفاده کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از پمپاژ گاز اورانیوم به سانتریفیوژ‌های پیشرفته نسل ششم در رآکتور هسته‌ای نطنز و آزمایش سانتریفیوژ‌های نسل نهم خبر داد. همچنین معاون وزیر امور خارجه ایران بر پایبندی و تاکید تهران به ضرورت لغو همه تحریم‌ها تاکید کرد. این در حالی است که یک مرکز جدید تولید سانتریفیوژ‌های پیشرفته در کوه‌های نطنز افتتاح شده است.

بر اساس این گزارش، پیشرفت محتاطانه در مذاکرات وین، باعث نشد ایرانی‌ها از اعلام دستاورد‌های جدید هسته‌ای - مغایر با توافقنامه هسته ای-، دست بردارند. تهران پمپاژ گاز اورانیوم را در سانتریفیوژ ها‌ی نسل‌های پنجم و ششم در رآکتور هسته‌ای نطنز آغاز کرد. ایران همچنین از آغاز آزمایش مکانیکی سانتریفیوژ‌های نسل نهم خبر داد. این کشور همچنین مرکزی را برای تولید سانتریفیوژ‌های پیشرفته افتتاح و بخش دوم تولید آب سنگین در اراک را نیز بازگشایی کرد. ایران تاکید می‌کند که مسیر توسعه و پیشرفته سازی برنامه‌های هسته‌ای صلح آمیز خود را ادامه خواهد داد.

پیش از این حسن روحانی در اظهاراتی گفت: «ایران هیچگونه تلاشی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد. برنامه‌های هسته‌ای ما قانونی و مسالمت آمیز است. ما تاکید می‌کنیم که همچنین بر تعهدات خود در معاهده منع سلاح هسته‌ای و منحرف نشدن برنامه‌های هسته‌ای خود به سمت اهداف نظامی پایبندیم».

در ادامه این گزارش آمده است: پرده برداشتن از سانتریفیوژ‌های نسل نهم دارای پیام‌های فنی و سیاسی است این پیام‌ها از کشوری است که در محاصره قرار دارد. پمپاژ گاز در نسل ششم سانتریفیوژ‌ها نیز سرعت غنی سازی اورانیوم را ۱۰ برابر خواهد کرد؛ بنابراین تهران همزمان با مذاکره در وین حجم اورانیوم غنی سازی شده را نیز افزایش می‌دهد. این غنی سازی‌ها می‌تواند اهرم فشاری باشد که ایران در میز مذاکرات از آن‌ها استفاده کند.

از سوی دیگر در حالی تهران از نقش مثبت کشور‌های مذاکره کننده در وین سخن می‌گوید که ادامه این نقش‌های مثبت را در گرو آمادگی واشنگتن در لغو همه تحریم‌ها می‌داند.

محمد مهدی شریعتمدار، تحلیلگر سیاسی در مصاحبه با روسیا الیوم گفت: «ایران می‌خواهد حق خود را در لغو همه تحریم‌ها به اثبات برساند. هرچند که دولت آمریکا با عناوین دیگری این تحریم‌ها را بر ایران تحمیل کرده است. ایران همچنین می‌خواهد این تحریم‌ها دیگر تکرار نشود».

روسیا الیوم در ادامه این گزارش آورده است: تهران می‌گوید اراده جدی برای ادامه مذاکرات دارد، اما این مذاکرات را منوط به داشتن اراده‌ای واقعی از سوی واشنگتن می‌داند و درباره از بین رفتن زمان و فرصت‌ها نیز هشدار می‌دهد.  ایران برای به چالش کشاندن تحریم‌های آمریکا، همزمان با آمدن پای میز مذاکرات وین، دستاورد‌های هسته‌ای جدیدی را مطرح می‌کند. هرچند برخی‌ها این اقدام ایران را اقدامات تحریک آمیز می‌دانند، اما ایران می‌گوید این دستاورد‌ها اقداماتی قابل بازگشت است البته اگر تحریم‌ها لغو شود.

انتهای پیام/

مطالب پرطرفدار

۲۲ ساعت پیش
خبرگزاری ایلنا

خداحافظی زیدان با بازیکنان رئال مادرید...

سرمربی فرانسوی نیمکت رئال مادرید را ترک خواهد کرد....
۱۳ دقیقه پیش
خبرگزاری ایسنا

هر تغییری در قانون انتخابات باید با رعایت حدود صلاحیت‌ها انجام شود...

یک حقوقدان گفت: درست است که انتخابات و احراز صلاحیت نامزدها نیاز به اصلاح و تغییراتی دارد ولی هرگونه...
۱۵ دقیقه پیش
خبرگزاری ایلنا

رای دیوان عدالت اداری به اعمال «حق السعی» در محاسبه سنوات/ مواد ۳۴ و ۳۵ قانون کار باید ملا...

دیوان عدالت اداری بنابه دادخواست سعید کنعانی بازهم بر محاسبه سنوات بر اساس حق السعی تاکید کرد....