برخی کشورهای دوست، قول همکاری مساعد برای تامین واکسن کرونا داده‌اند

رییس جمعیت هلال‌احمر گفت: برخی کشورهای دوست قول همکاری مساعد برای تامین واکسن به ما داده‌اند و امیدوارم در روزهای باقی مانده از این ماه بتوانیم محموله‌های دیگری را وارد کشور کنیم تا بتوانیم واکسیناسیون گروه هدف را انجام دهیم.

رییس جمعیت هلال‌احمر گفت: برخی کشورهای دوست قول همکاری مساعد برای تامین واکسن به ما داده‌اند و امیدوارم در روزهای باقی مانده از این ماه بتوانیم محموله‌های دیگری را وارد کشور کنیم تا بتوانیم واکسیناسیون گروه هدف را انجام دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کریم همتی، رییس جمعیت هلال‌احمر در نشست خبری به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر که با حضور دنیل مونوس روخاس رییس  نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برگزار شد، گفت: شعار امسال هلال احمر توصیف‌ نشدنی است.ارتش هلال‌احمر ایران از قوی ترین ارتشهای صلیب سرخ و هلال احمر در دنیا است. ۸۰ درصد انواع بحرانهای طبیعی در دنیا در ایران هر ساله یکبار اتفاق می افتد.

رییس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به شیوع کرونا تصریح کرد: از همان ابتدای بیماری کرونا کنترل خروجی ها و وردی استانها به ما واگذار شد، بیش از ۲۱ میلیون نفر تب سنجی و بیماران به مراکز درمانی معرفی شدند. ما با یک پاندمی در دنیا درگیر بودیم و جمعیت هلال‌احمر از این فرصت برای ارایه خدمات بهتر استفاده کرد. همه ما امیدوار بودیم این بیماری دو الی سه ماهه برطرف شود اما حدود دو سال است که درگیر این بیماری هستیم.

وی با اشاره به اقدامات هلال‌احمر در این این مدت گفت: در آغازین روزهای شیوع کرونا محموله ای را به چین تقدیم کردیم و این نقطه عطفی در ارتباطات ما با چین بود. همچنین در این مدت محموله های مختلفی از سوی فدراسیون برای ما ارسال شد. در کنار آن نیز حوادثی مانند سیل را نیز داشتیم که باعث نشد در ارایه خدمات ما در خصوص کووید خللی ایجاد شود.

وی با اشاره به انفجار بیروت تصریح کرد: در کمتر از ۲۴ ساعت بیمارستان در بیروت برپا کردیم و به مدت ۱۵ روز در آنجا بودیم در جنگ بین ارمنستان و آذربایجان ما به هر دو کشور اعلام آمادگی کردیم که می توانیم کمک کنیم کمکها به ارمنستان ارسال شد اما آذربایجان اعلام کرد اگر جنگ ادامه پیدا کند، از کمکهای ما استفاده می کند.

وی با اشاره به زلزله سی سخت گفت: بلافاصله خدمات مناسب با همراهی نیروهای مردمی به مردم زلزله زده ارائه شد.

رییس جمعیت هلال‌احمر تصریح کرد: در ابتدای امسال با توجه به اینکه منشا نوع تهاجمی ویروس از کشورهای همسایه شایع شد، بیش از ۲۸ مرز را کنترل کردیم. این فرصت مغتنم برای جمعیت هلال‌احمر ایجاد شد تا ارتباط خوب و نزدیکی با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ داشته باشیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون کرونا گفت: عدم دسترسی ما به منابع مالی و اینکه در سایر کشورها بلوکه شده‌اند کار را برای ما سخت کرد. تحریم ها باعث شد دسترسی ما به واکسن کم باشد اما توانستیم با مدیریت وزارت بهداشت گروههای هدف را واکسینه کنیم.

او ادامه داد: صلیب سرخ باید در جهت کاهش آلام بشری ورود داشته باشند و باید واکسیناسیون در دنیا به عدالت انجام شود و فقط واکسیناسیون ۲۰ کشور قدرتمند باعث ایمنی کشورها نمی شود و همان‌قدر که واکسیناسیون در قلب نیویورک اهمیت دارد واکسیناسیون در آفریقا نیز اهمیت دارد.

وی درباره ورود واکسن به کشور گفت: برخی کشورهای دوست قول همکاری مساعد به ما داده اند و امیدوارم در این ماه بتوانیم محموله های دیگری را وارد کشور کنیم تا بتوانیم واکسیناسیون گروه هدف را انجام دهیم.

او با اشاره به کمک‌های صورت گرفته به هلال احمر تصریح کرد: ۲۴۰ میلیارد کمک مردمی در بحران ها و سایر اوقات بوده است. همچنین۷۳۰ میلیارد ریال نقدی و ۱۷۰۰ میلیارد کمک غیرنقدی سایر کشورها بوده است.

همتی با اشاره به ایجاد خانه های هلال گفت: براساس ایده ای که در سال ۹۴ مطرح شده بود در سال ۹۹ اقدام به راه اندازی خانه های هلال کردیم و برنامه ما این است ۳۷ هزار خانه هلال در شهرها، روستاها و مناطق دور دست داشته باشیم. خانه های هلال این ظرفیت را دارد با محوریت داوطلبان گروه های مختلف را فارغ از نژاد، فرهنگ و دین در کنار هم جمع کند و با آموزش های لازم جامعه را تاب آور کند.

وی ادامه داد: بیش از ۵۴۰۰ خانه هلال تا امروز به بهره‌برداری رسیده است و انشاالله دو هزار خانه دیگر در روزهای آینده افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: جمعیت هلال‌احمر در آموزش همگانی و آموزش تخصصی گامهای مثبتی برداشته است. همچنین شارژ انبارها و روز آمد کردن بالگردها از دیگر اقدامات ما است. در حال حاضر ۲۴ فروند بالگرد با ۱۰۰ خلبان در حال حاضر در جمعیت هلال‌احمر فعال است.

مطالب پرطرفدار

۱۳ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

حضور ایرانیان مقیم هلند پای صندوق‌های رأی...

رأی‌گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در هلند در محل «خانه ایرانیان» سفارت جمهوری اسلامی ایرا...
۱۷ ساعت پیش
خبرگزاری ایلنا

ترکیب تیم‌های کرواسی و چک مشخص شد...

ترکیب دو تیم کرواسی و چک جهت دیدار مقابل هم اعلام شد....
۱ روز پیش
خبرگزاری ایسنا

سیدحسین فاطمی درگذشت...

سیدحسین فاطمی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت....