نانو رنگ‌های ضدخوردگی راهکاری برای محافظت از سازه‌های فلزی

یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو ورقه‌های اکسید گرافن در رنگ‌ها، مقاومت خوردگی سطوح مختلف را افزایش داده و موفق به تولید رنگ آلکیدی ضدخوردگی شده است.

به گزارش ایسنا، تجهیزات فلزی فاقد هرگونه عامل و پوشش ضدخوردگی، ممکن است از داخل و خارج دچار زنگ‌زدگی شود و روش‌های متعددی برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد که مؤثرترین آن‌ها روش رنگ‌آمیزی سطوح است.

در این روش رنگ‌های ضدخوردگی به عنوان یک‌مانع عمل کرده و از تماس بین ترکیبات شیمیایی و مواد خورنده با فلز میزبان جلوگیری می‌کنند. فناوری نانو فرصت ایجاد پوشش‌هایی با خواص بالا را با اضافه کردن مقدار کمی از نانومواد فراهم کرده است.

می‌توان با استفاده از نانوذرات، روکش‌های مقاوم در برابر خوردگی تولید کرد. به‌عنوان‌مثال، می‌توان این نانوذرات را در یک بستر آلی وارد کرده و مقاومت رنگ حاصل را افزایش داد.

بر این اساس یکی از شرکت‌های فناور توانسته با بهره‌گیری از فناوری نانو، رنگ آلکیدی ضدخوردگی را در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه کند. این محصول برای پوشش سطوح مختلف در کاربردهای داخل ساختمان و صنعتی به کار می‌رود.

بادوام و مقاوم در برابر آب، روغن و هوا، چسبندگی بالای رنگ، قیمت مناسب و مقاوم در برابر خوردگی از مزایای این رنگ ضد خوردگی است.

این شرکت با هدف تولید محصولاتی نوین و کارآمد در عرصه رنگ‌ها و پوشش‌ها و با بهره‌گیری از پشتوانه دانش و تجربه علمی و صنعتی متخصصان و پژوهشگران داخلی، پا به عرصه صنعت کشور گذارده است و درصدد است با استفاده از فناوری نانو، کیفیت انواع پوشش‌های صنعتی، ساختمانی، دریایی و اتومبیلی را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد و حتی خواص نوینی در این پوشش‌ها ایجاد کند.

به نقل از ستاد نانو، قابلیت‌هایی مانند افزایش مقاومت به خوردگی، خاصیت ضدحریق، ضدخش، ضدجلبک و آنتی‌باکتریال بودن و افزایش مقاومت به اشعه ماوراء بنفش را می‌توان بنا به نیاز، توسط علم و فناوری نانو در انواع پوشش‌ها تقویت کرد.

انتهای پیام

مطالب پرطرفدار

۱۰ دقیقه پیش
زوم ایت (ZoomIT)

آیا ممکن است جهان ما در آزمایشگاه درست شده باشد؟...

بزرگ‌ترین راز درباره تاریخ جهان به منشأ و آغاز آن بازمی‌گردد. بر‌اساس نظریه‌ای، ممکن است جهان ما در ...
۱۷ دقیقه پیش
خبرگزاری ایسنا

مسکن مازاد تولید نمی‌کنیم/احداث مسکن به شکل متقاضی‌محور...

ایسنا/اردبیل وزیر راه و شهرسازی گفت: در قالب طرح جهش تولید مسکن واحدهای مسکونی مازاد تولید نمی‌کنیم ...
۲۱ دقیقه پیش
ورزش ۳

جهانبخش به دنبال اولین گل اروپایی...

ستاره ایرانی فاینورد جزو نفرات اصلی تیمش در دیدار با یونیون برلین است....