ملت نباید از پیشینه تاریخی خود در تولید علم غافل شوند

ایسنا/قم دبیر علمی کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی بابیان اینکه جفای بزرگی در طول تاریخ در حق متخصصان و محققان شیعی رخ‌داده و مورد بی‌توجهی واقع‌شده‌اند، گفت: ملت ما با غافل شدن از پیشینه تاریخی خود در تولید علم دچار...

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی سبحانی، دبیر علمی کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، امروز در آیین گرامیداشت و رونمایی آثار نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی که در سالن همایش‌های رسول اعظم (ص) مدرسه علمیه امام کاظم (ص) قم عنوان کرد: در معارف اهل‌بیت (ع) بر فراگیری علم تأکید فراوان شده است.

وی افزود: پدیده‌ای که با امر و دستور حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی آغاز شد در نگاه اولیه عمق و اهمیت آن قابل‌مشاهده نبود؛ اما پس از بررسی‌های انجام‌گرفته الزام پرداختن به آن برای همه محققین امر نمایان شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی بیان کرد: جفای بزرگی در طول تاریخ در حق متخصصان و محققان شیعی رخ‌داده و مورد بی‌توجهی واقع‌شده‌اند.

مدیر بنیاد فرهنگی امامت سهم هر ملت در تولید علم را مظهر تجلی و هویت آن دانست و گفت: ملت ما با غافل شدن از پیشینه تاریخی خود در تولید علم دچار خودباختگی می‌گردد و نظرات تحمیلی را به‌سادگی خواهد پذیرفت؛ باید از این پدیده جلوگیری کرد.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی تصریح کرد: در علوم اسلامی شیعی چیزی به نام نسخ علم نداریم.

وی با اشاره به حمله دشمنان بر کیان جامعه شیعی افزود: از گذشته‌ها قلم‌هایی در جهت بدنمایی از چهره تشیع فعالیت داشته و امید به حذف جامعه شیعه بسته‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی بیان کرد: تشیع هر جا پا گذاشته میراث تمدنی ایجاد کرده و این نشان از روحیه سلم، بشردوستی و تمدن پروری آن است.

وی قابل‌مشاهده بودن روحیه ارتباط و دوستی با سایر مذاهب اسلامی در آثار علمی تشیع را یکی از ویژگی‌های این آثار دانست و گفت: کتب برجسته شیعی آکنده از ارجاع به کتب سایر مذاهب است.

مدیر بنیاد فرهنگی امامت اظهار کرد: در کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ۱۵ کمیته علمی تخصصی تشکیل شد.

وی با تأکید بر نقش مهم شورای راهبردی کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی عنوان کرد: پیش نشست‌هایی که در این کنگره برگزار شد تأثیر بسزایی در پیشبرد برنامه‌های آن داشت.

وی با بیان اینکه شخصیت‌های بزرگی از ادیان و مذاهب مختلف و از سراسر جهان در این کنگره شرکت داشتند، ادامه داد: مقالاتی که در این همایش رونمایی می‌شوند، شامل سه دسته آماده‌شده، برگردانده شده جهت اصلاح و مقالات جدید می‌باشند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی ۱۷ مجلد تولیدی این کنگره را به‌طور کامل تخصصی برشمرد و بیان کرد: متخصصان می‌توانند در موضوعات تخصصی خود به هرکدام از این ۱۷ مجلد رجوع داشته باشند.

وی برای ادامه این حرکت چند پیشنهاد اجرایی و پژوهشی را مطرح کرد که مهم‌ترین آن‌ها ترجمه برگزیده‌ای از این مقالات، توجه به این مقالات در دروس خارج حوزه، راه‌اندازی رشته تاریخ فرهنگ و تمدن دانشی شیعه در دانشگاه‌ها، تولید منبعی روشمند با ادبیات امروز درزمینهٔ علوم شیعی و راه‌اندازی یک مجله علمی تخصصی چندزبانه در حوزه تاریخ علمی تشیع بود.

انتهای پیام

مطالب پرطرفدار

۱۰ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

کاهش مرگ مصدومان جنگی با پانسمان پیشرفته/درمان جراحات مصرف‌کنندگان داروی ضدانعقادی...

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با استفاده از بیوپلیمرها به پانسمان‌هایی دست یافتند که قادر به بند...
۱۰ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

جرات نمی‌کنیم به تلویزیون نزدیک شویم...

عباس حسین‌نژاد با اشاره به وجود ابتذال در برخی زمینه‌ها در تلویزیون، از این‌که ناشران کوچک به هیچ وج...
۱۰ ساعت پیش
خبرگزاری ایسنا

سالار عقیلی «شهر خاموشی» را منتشر کرد...

سالار عقیلی با معرفی آلبوم جدید خود به نام «شهر خاموشی» در رادیو صبا قطعه «می‌ترسم» را اولین بار از ...